Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelik döneminde, hormonlarda artış meydana geldiği için ağız içerisinde bazı değişiklikler meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü ağız ve diş sağlığı, hamilelik dönemlerinde her zamankinden daha fazla önem taşır.

Dişlerin üzerinde biriken yiyecek artıkları ve plaklar, iyi temizlenmediği vakitlerde dişlerde çürükler oluşturabilirler. Anne adayları, hamilelik dönemleri boyunca daha fazla protein, vitamin, karbonhidrat ve minerale ihtiyaç duyduğu için, bu miktarlardaki artış, dişlerdeki çürük eğiliminin artmasına sebep olabilmektedir.

Halk arasında yaygın olan, her hamilelikte bir dişin düşeceği düşüncesinin hiçbir bilimsel kaynağı yoktur. Eğer diş düşmesi gibi bir durumla karşılaşılmışsa, bu tamamen ağız bakımı yetersizliğinden kaynaklanmıştır.

Hamilelik döneminde, hormon seviyelerinde meydana gelen büyük değişmelerden dolayı diş etlerinde kızarıklık, şişlik, kanama gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

Hamilelikte diş ve ağız sağlığınızı korumak için;

1- Her gün en az iki kere ve en az iki dakika boyunca dişler fırçalanmalıdır.

2- İlk aylarda meydana gelebilen kusma olaylarından sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır.

3- Ağızla ilgili tedavi edilmesi gereken bir durum varsa, bu tedavinin 4. ve 6. aylar arasında yapılması en uygunudur. Çünkü ilk 3 ay bebeklerde organ gelişimi için en önemli aylardır ve son 3 ayda da erken doğum riski olabilir.

4- Vücudunuza, A,C,D vitaminlerini, kalsiyumu ve fosforu yeterli miktarda almanız hem sizin hem de doğacak çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı için son derece önemlidir.