Hamilelikte Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Hamilelik sırasında enerji veren besinler nelerdir?

Gelişen bebeğinizin ve sizin ihtiyaç duyduğunuz enerji ve gerekli olan minerallerlevitaminleri karşılayan temel besini sizin için sıraladık;

1- Kahvaltılık tahıl gevreği; Uzmanlar, hamilelik döneminde günde 400 mg vitamin desteği veya destek besinler (tahıl gevrekleri gibi) ve 200 mg kuşkonmaz ve börülce gibi folik asit içeren yiyecekler yemenizi öneriyor.

2- Kuru fasulye ve mercimek; Bütün kadınlar hamilelik dönemi boyunca günde fazladan 10 gram proteine ihtiyaç duyar(toplamda en az 60 gram). Kuru fasulye ve mercimek bunun için mükemmel bir kaynaktır, çünkü bir bardağında yaklaşık 15 gram protein içerirler. Lif açısından da zengin oldukları için kabızlığa karşı önleyici özelliktedirler.

3- Brokoli; Kalsiyum ve folik asit bakımından zengin olmasının yanı sıra, lif ve hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından da zengindir. Aynı zamanda bol miktarda C vitamini içerir.

4- Yağsız süt; Bir su bardağı yağsız süt, günlük ihtiyacınız olan kalsiyumun %30’unu karşılar.

5- Muz; Potasyum bakımından zengindir ve hamilelikte yorgunluğa karşı çabuk enerji kazanmanızı sağlar.

6- Peynir; Her 100 gramında 600 – 800 mg gibi yüksek miktarda protein içerir.

7- Yulaf ezmesi; Yulaf ezmesi gibi karmaşık karbonhidratlar, sizi daha uzun süre doygun tutar ve içerdiği yulaf, kolesterol seviyenizi düşük tutmaya yardımcı olur.