Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı ve Sonuçları

Bebek sahibi olmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kan uyuşmazlığı ve sonuçlarıdır. Hamilelikten önce ve hamilelik döneminde bebekle anne arasındaki kan uyuşmazlığı tespit edilemezse, anne ve bebek için ciddi hayati tehlikeler oluşabilmektedir.

Anne adayının kan grubunun Rh(-) negatif, eşinin ise Rh(+) pozitif olması durumuna, Rh uygunsuzluğu yani kan uyuşmazlığı adı verilir.

Bu durumda bebeğin kan grubu Rh(-) olursa bir sorunla karşılaşılmaz fakat Rh(+) olduğu durumlarda ciddi problemler yaşanabilir.

Anne adayının 0, eşinin ise diğer gruplardan herhangi birine ait kan grubu bulunması durumunda da kan uyuşmazlıkları yaşanabilmektedir. Fakat bu tür uyuşmazlıklarda, bebeğin hafif bir sarılık geçirmesiyle problem ortadan kalkabilir. Çiftler arasındaki bu uyuşmazlığa genellikle ilk gebeliklerde rastlanır.

Kan uyuşmazlığının oluştuğu durumunda anne adayına 72 saat içinde Rh antikoru yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde annenin kanına bebeğin kanının bulaşması halinde, annenin kanında antikorlar üretilir ve bu bebeğin kan hücrelerini yıkmaya başlar. Bebekte çeşitli gelişim problemleri, dolaşım ve kalp sistemlerinde aksaklıklar gibi problemler oluşabilir.

Erken tedavi edilmeyen kan uyuşmazlığında bebeğin anne karnında ölümü ya da doğum sırasında annenin ölümüne kadar çeşitli ciddi etkiler görülebilir. Çocuk sahibi olmadan önce kan uyuşmazlığı açısından bir test yapılması, erken önlem için birinci şarttır.