Hamilelikte Uygulanan Testler

İkili test ve üçlü test, hamilelikte uygulanan testler arasında en önemlilerindendir. İkili test sağlıklı bir hamileliğin başlangıcı ve takibi için yapılan ilk anomali tarama testidir.

Hamileliğin 11. ve 14. haftalarında yapılan ikili test ile, bebeğin ensesindeki boşluk ölçülür. Ensedeki boşluğun belli bir ölçünün altında olması gereklidir. Bebeğin baş ve kalça mesafesi de ölçülür ve anne adayından kan alınır. Bu üç bilgi ile birlikte anne adayının yaşı ve kilosu da bilgisayar ortamına aktarılarak Down Sendromu riski belirlenir. Bu testle beraber bir şüpheye rastlanırsa ”Amniyosentez Testi” uygulanır. İkili testin bütün anne adaylarına uygulanması önerilir. Fakat 35 yaşından büyük anne adayları için direkt olarak amniyosentez testi önerilebilir.

Hamileliğin 16. ve 22. haftalarında ise yapılan üçlü test ile, tekrar Down Sendoromu riski incelenir. Anne adayından alınan kanda, üç ayrı hormonun incelenmesi şeklinde uygulanır. Beraberinde anne adayının yaşı ve kilosu da oranlanarak bir olasılık belirlenir.

Bu testler sadece rutin tarama testleridir. Testlerde sorun çıkması demek, bebekte mutlaka Down sendromu olduğu anlamına gelmemektedir. Amaç anna adaylarını rahatlatmak ve doğumda bir sürprizle karşılaşmamak adına, anne adayını olabilecek tüm olumsuzluklara karşı hazırlamaktır.