Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Besinler

Hamilelik sırasında tüketilmesi önerilmeyen besinleri sizin için sıraladık;

Çiğ ve az pişmiş etler: Bu besinler tam pişirilmedikleri için mikrop ve bakteri riski çok yüksek olmaktadır. Herhangi bir bulaşma durumunda parazitlerin ve bakterilerin üremesine neden olarak; düşüğe, prematüre doğumlara ve diğer pek çok rahatsızlığa sebep olabilir. Yarı çiğ ve oldukça tuzlu oldukları için sucuk, salam, sosis gibi et ürünlerinden de mümkün olduğunca uzak durmaya çalışılmalıdır.

Çiğ deniz ürünleri: Çiğ deniz ürünleri tıpkı çiğ et tüketimi gibi parazit ve bakteri türlerinin üremesine ortam hazırlayabilir. Bu nedenle bebeğinize ve kendi sağlığınıza zarar gelmemesi için hamileliğiniz boyunca midye, istridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş deniz ürünleri kesinlikle tüketilmemelidir.

Çiğ yumurta: Çiğ veya az pişmiş yumurta şiddetli besin zehirlenmelerine sebep olan salmonella üretimine sebep olabilir. Bu yüzden çiğ yumurta ile hazırlanan tatlılar, mayonez gibi çiğ yumurta içeren besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Kafein: Yüksek kafein, erken doğum ve düşüklere sebep olabildiği gibi, bebekte hiperaktivite görülmesine de ortam hazırlayabilmektedir. Hamilelikte tüketilmesi gereken kafein miktarı günde 200 mg ile sınırlıdır.

Salatalar: Çiğ sebzelerin içerisinde listeria bakteri türü oluşabilir ve hem sizin hem bebeğinizin sağlığını riske atabilmektedir. Bu yüzden evde salatalarınızı hazırlarken bol su ile yıkamaya ve sirke ile dezenfekte etmeye özen gösterilmesi önemlidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.