Hamilelikte Yenmesi ve Uzak Durulması Gereken Besinler

Hamilelikte hangi besinlerden uzak durulması gerektiği bilinmelidir. Sağlıklı bir hamileliğin en önemli şartlarından biri sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenebilmek için, hamilelikte nasıl sağlıklı beslenilmesi gerektiğini bilmek daha da önemlidir. Bazı temel gıdaların hamilelik süresinde tüketilmesi, faydadan çok zarar verebilir. Bu sebepten normal zamanlarda yenmesinde bir sıkıntı olmasa da, hamilelik döneminde tüketilince zararlı olan besinler vardır.

Hamilelik döneminde bol bol yenmesi önerilen ve enerji sağlayan besinler nelerdir?

Kuru fasulye ve mercimek; Bütün kadınlar hamilelik dönemi boyunca günde fazladan 10 gram proteine ihtiyaç duyar(toplamda en az 60 gram). Kuru fasulye ve mercimek bunun için mükemmel bir kaynaktır, çünkü bir bardağında yaklaşık 15 gram protein içerirler. Lif açısından da zengin oldukları için kabızlığa karşı önleyici özelliktedirler.

Brokoli; Kalsiyum ve folik asit bakımından zengin olmasının yanı sıra, lif ve hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından da zengindir. Aynı zamanda bol miktarda C vitamini içerir.

Yağsız süt; Bir su bardağı yağsız süt, günlük ihtiyacınız olan kalsiyumun %30’unu karşılar.

Muz; Potasyum bakımından zengindir ve hamilelikte yorgunluğa karşı çabuk enerji kazanmanızı sağlar.

Peynir; Her 100 gramında 600 – 800 mg gibi yüksek miktarda protein içerir.

Yulaf ezmesi; Yulaf ezmesi gibi karmaşık karbonhidratlar, sizi daha uzun süre doygun tutar ve içerdiği yulaf, kolesterol seviyenizi düşük tutmaya yardımcı olur.

Peki hamilelik döneminde uzak durulması gereken gıdalar nelerdir? Sizin için sıraladık;

Pastörize olmayan süt ürünleri; özellikle yumuşak peynirlerde bir takım bakteriler bulunmaktadır ve bu bakteri düşük, erken doğum gibi olumsuzluklara neden olabilir.

Çiğ ve az pişmiş etler; Bu şekilde pişirilen etlerde bir takım bakteriler ya da parazitler bulunabilir. Bu mikroorganizmalar da anne adaylarına zarar verebilir.

Deniz ürünleri; Denizlerin ağır metallerle kirlenmesi ve canlıların bundan etkilenmesi, anne adaylarında büyük tehlikeler yaratabilir.

Yumurta; Dikkatli tüketilmesi gereken bir gıdadır. İyi pişmiş olması herhangi bir zehirlenmeye yol açmaması bakımından önemlidir.

Çay; kansızlık ve demir eksikliğine yol açabildiği için, hamilelikte içilmesi önerilmez.

Hazır meyve suları; içlerinde bulunan katkı maddelerinden dolayı kesinlike uzak durulmalıdır.