Sık Hasta Olmanın Sebebi Alerji Olabilir!

Alerji vücudun en önemli savunma sistemi hastalıklarından biri. Çocuklarda sürekli alerjik durumlarla ilginen bağışıklık sistemi, kışın daha çok karşılaşılabilen virüsler ve mikroplar ile yeterince savaşamıyor bu durum da kolayca hastalanmalarına neden olabilmektedir. Sonbahar mevsiminden, yaz mevsimine kadar geçen dönemde, çok sık nezle veya grip olan; burun akıntısı, tıkanıklığı, kaşıntısı yaşayan, geceleri ortaya çıkan öksürük ve öksürüğe bağlı hırıltı ve de nefes darlığı yaşayan çocukların hastalıklarının altında yatan nedenin araştırılması gerekmektedir. Özellikle solunum yollu oluşan alerjilerin dikkate alınması gereklidir.

Küçük çocuklarda solunum yollarında problem yapan alerjilerin başında gıda alerjilerinin gelmektedir. Sık hasta olan bebeklerde mutlaka besin alerji durumuna bakılması gereklidir.

Solunum yolu alerjileri denilen ev tozu akarı, küf mantarları, evcil hayvan ve polen alerjileri de sık rastlanılan alerjilerdir. Çocuklarda bütün alerjilerin geçme potansiyeli vardır fakat ısrarla devam eden alerjilerde mutlaka solunum yolu alerjilerinin araştırılması, doğru teşhis ve tedavi açısından önemlidir.

Alerji tedavisinde aşı, en önemli faktördür. Aşıların amacı vücudun alerjik olduğu maddelere karşı savunma sistemine tepki vermemeyi ve tolerans geliştirmeyi öğretmektir. Alerji aşıları, ev tozu akarı ve polen alerjilerinde de çok etkilidir.