Hazır Mama Kullanımının Püf Noktaları

Son yıllarda sık sık gündeme gelene ”GDO” kavramı hazır mama kullanımında Pozitif Anneleri şüpheye düşürebiliyor. Market raflarında çok çeşitli mama formülleri yer alıyor. Amerikan Pediatristler Derneği, demir takviyeli formüllerin tercih edilmesini öneriyor. Demir; büyüme, gelişme ve bilişsel sağlık için çok önemli. Hatta anne sütü alan bebeklerde demir eksikliği görülme riski daha yüksek bile olabiliyor. Bu nedenle pediatristler D vitaminine ek olarak belli bir aydan sonra demir desteği de öneriyor. Bebek maması kodeksine göre demir ile zenginleştirme kontrol altına alınmıştır.Demir; büyüme, gelişme ve bilişsel sağlık için çok önemli. Hatta anne sütü alan bebeklerde demir eksikliği görülme riski daha yüksek bile olabiliyor. Bu nedenle pediatristler D vitaminine ek olarak belli bir aydan sonra demir desteği de öneriyor. Bebek maması kodeksine göre demir ile zenginleştirme kontrol altına alınmıştır.

Peki hazır mama kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Eğer bebek yeterli kilo ve boy artışını sağlıyor ise ek mama desteğine gerek yok. Bebeğin ortalama olarak 0 ila 6 ayda her ay 800 gr, 6-12 aylar arasında ise her ay 500 gr alması beklenir. Bu noktada doktorun önerileri ile gerekirse mama desteği yapılabilir.

2- Bebek mamalarının içeriği bebeğin ihtiyaçları gözetilerek oluşturulur; dolayısıyla içeriğinde yer alan maddeler bebeğin sağlığına zarar vermeyecek, besleyici nitelikte maddeler olmalıdır.

3- Mama miktarı ve sıklığı, her bebeğe göre değişmekle birlikte; 1-2 saatte bir 30 cc ile başlayıp; bebeğin haftası arttıkça saat aralığı 2-3 saate, hacim de 90-180 cc’ye kadar çıkabilir.

4- Mamaların üzerlerindeki hazırlama talimatlarına uymak gerekir. Her bir ölçek için 30 cc su kullanımı önemlidir. Yani üç ölçek mamanın hazır hali yaklaşık 100 cc gelir.

5- Mamalar hazırlandıktan sonra dört saat kadar buzdolabında veya termosta bekleyebilir. Ancak eğer bebeğiniz biberonu kullandıysa ve bir miktar içtiyse kalan mamayı bir saat içinde bitirmesi gereklidir.

6- Mamalar hazırlanırken temiz içme suyu kaynatılıp bir miktar soğutularak hazırlanmalı ve 40 derecenin altında bebeğe verilmelidir.