İdrar Rengi Hastalık Habercisi

İdrar rengi, insan vücudundaki problemlerin göstergesi olabiliyor. İdrarın rengi, kokusu ve sıklığı, kansere kadar birçok hastalığın ilk işaretlerini gösterebiliyor. İçilen ilaçlar, kahve, renkli içecekler gibi maddeler de idrar renginin değişmesinde rol oynar.

Normal idrarın rengi, soluk sarı ya da açık sarıdır. O gün içinde içilen su miktarına bağlı olarak rengi açılabilir. İdrarın renginin çok açık olması, yeterli su içtiğiniz anlamına gelir. Çok koyu idrar ise böbreklerin susuz kaldığının bir işareti olarak acilen su içmeniz gerektiğinin bir göstergesidir.

Peki hangi idrar rengi, hangi eksikliğin ya da hangi hastalığın habercisi olabilir? Sizin için açıkladık;

1- Parlak sarı; Vücudunuzda gereğinden fazla B12 vitamini olduğunun göstergesidir. Eğer B12 eksikliğinden dolayı takviye vitamin kullanıyorsanız, bir süre ara vermeniz vücudunuz açısından iyi olacaktır.

2- Koyu sarı; Vücudunuzun, özellikle böbreklerinizin susuz kaldığının göstergesidir. Mutlaka günde 2 – 2.5 lt su içmeye özen gösterin.

3- Kırmızı renkte; Antibiyotik kullanımı, pancar, böğürtlen gibi meyvelerin aşırı tüketimi gibi durumlarda görülebilir. Bunların dışında en önemli nedeni kanlı idrardır. Bu da böbreğinizde taş veya kum olduğunun işareti olabilir. Kırmızı renkte idrarla birlikte yanma hissediyorsanız mutlaka bir üroloğa muayene olun.

4- Mor; Sinir sistemini ve cildi etkileyen Porfiri hastalığının göstergesidir. Vücut kimyasallarının salgılandığı genetik bir hastalıktır. Mor idrar da bunun en temel belirtisidir.