Kadın ve Çocuklar İçin Doğal Antibiyotik Yöntemleri

Antibiyotik kullanmadan da bağışıklık sisteminizi doğal formüllerle güçlendirebilirsiniz.

Binlerce yıldır birçok tıbbi amaçla kullanılan mucizevi besin sarımsağın, aynı antibiyotik gibi bakteri, mantar ve virüsleri yok etme kapasitesi 19. yüzyılda Louis Pasteur’ün araştırmalarıyla da doğrulanmıştır. Özellikle çiğ tüketildiğinde içeriğindeki sülfürlü bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, kansere karşı koruyan sarımsak, hücre onarımını kolaylaştırıyor ve helikobakter pilori gibi bazı bakterilerin çoğalmasını önlüyor. Ancak aşırı tüketimi vücutta kanamalara yol açabiliyor. Kokusundan dolayı pek çok kişinin tüketiminden kaçındığı sarımsağı her gün iki diş yemek vücut için çok sağlıklıdır. Aynı aileden olan soğan da hücre hasarına karşı koruyan ve bağışıklığı kuvvetlendiren çok güçlü bir antioksidandır.

Kefir, vücut direncini artırmada birebirdir. Son yıllarda yapılan tüm çalışmalar, düzenli tüketildiğinde kefirin üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu ortaya koymaktadır. Kefir, gribal enfeksiyonlara karşı korurken, bağırsakta kanser oluşturan faktörleri engelliyor, probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemine yararlı olabilmektedir.

Turp, içerisindeki zengin C vitamini, folik asit, fosfor ve yüksek diyet lifi sayesinde tam bir sağlık kaynağıdır. Çok güçlü bir antioksidan olan turp, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Brokoli, içerdiği sulforan maddesi sayesinde antioksidan aktivite göstererek bağışıklığı destekler. C vitamini ve E vitaminini bir arada içerdiği için bağışıklık sistemini uyarır.

Doğanın mucizevi besinlerinden zencefil aşırıya kaçmamak koşuluyla üst solunum yolu enfeksiyonları ve gripten kansere dek birçok fayda sağlar.

Kırmızıbiber C vitamini ve potasyumdan zengin bir besin. İçerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltıyor.

Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendiren kivi tam bir C vitamini deposudur. Öyle ki portakaldan daha fazla C vitamini içeren bir adet kivide günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacından daha fazlası vardır.

1 nar günlük almamız gereken C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. İçerdiği polifenoller ve antosiyaninler sayesinde damar tıkanıklığını azaltıcı ve tansiyon düşürücü özellik göstermektedir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.