Kadınlarda Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel Diyabet; Anne adaylarının hamilelik öncesinde herhangi bir diyabet rahatsızlığı olmamasına rağmen, hamileliğin ikinci haftasıyla beraber saptanan kan şekeri yüksekliğidir. Ülkemizde görülme oranı %5 civarındadır.

Peki hangi durumlar Gestasyonel Diyabet riskini yükseltir?

1- Aşırı kilo,

2- Daha önce kilolu bir bebek doğurmuş olma,

3- Daha önceki hamileliğinde Gestasyonel Diyabet geçirmiş olma,

4- 1. derece akrabalarında diyabet hastalığı olma,

5- İlerlemiş yaş,

6- Bebeğin normal haftasına göre daha iri olması,

7– Amniyos sıvısının beklenmedik şekilde artması.

Yorgunluk, sık sık idrara çıkmak, sık sık susamak, bulanık görmek gibi etkenler başlıca belirtileridir. Risk faktöründe olmasalar bile anne adaylarının hamileliğin 24-28. haftaları arasında şeker hastalığı tarama testine girmeleri doktorlar tarafından önerilmektedir. 12 saatlik bir açlık süresi sonrasında açlık kan şekeri ölçülür. Daha sonra suda çözünmüş 100 gram glikozun içilmesinden bir, iki ve üç saat sonra anne adayından kan alınarak tokluk kan şekeri ölçümü tamamlanır. Bu dört ölçümden iki ya da daha fazlasının yüksek çıkması sonucunda, Gestasyonel Diyabet tanısı kesinleşir ve anne adayı yakın takibe alınır. Böylece şeker hastalığı kontrol altına alınmış olur.

Kontrol altına alınmamış şeker hastalığının sonucunda, bebekte aşırı kilo, bebekte çeşitli anomaliler, düşük riski, doğum esnasında çeşitli terslikler gibi olumsuzlar meydana gelebilir.