Kadınlarda Hamilelik Stresi

Anne adayları hamilelik dönemlerinde, ekonomik durum, aile ve çevre baskısı, değişken hormonal durumlar, hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan bulantı, kusma, bel ve sırt ağrıları, kilo alımı gibi nedenlerden dolayı bir dönem yoğun bir stres altına girebilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda, anne adaylarında oluşan bu stresin, bebeği de etkileyebildiği ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi olarak, stres hormonlarının anne kanı aracılğıyla bebeğe de geçebilme ihtimalidir.

Peki hamilelik döneminde yaşanılan stresin olumsuz etkileri nelerdir?

– Düşük riski,

– Erken doğum,

– Bebeğin zihinsel fonksiyonlarında gerilik,

– Hiperaktivite,

– Bebekte sinirlilik problemi.

Hamilelikte stresi azaltmak için neler yapılabilir? Sizin için birkaç tavsiye hazırladık;

1- Duygusal ve fiziksel olarak hissettiğiniz problemlerle alakalı olarak bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

2- Çalışıyorsanız, yasaların size sunduğu doğrultuda doğum ve hamilelik izinlerinizi kullanın.

3- Hamileliğinizin ilerki dönemlerinde, hareketli bir yaşam tarzından kaçının. Düzenli beslenmeye ve spor yapmaya özen gösterin.

4- Mutlaka kendinize zaman ayırın. Nefes egzersizlerini deneyin. Kişisel bakımlarınızı ve yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri aksatmayın.

5- Hamileliğin 7. ayına kadar cinsel hayattan kopmayın. Uygun pozisyonlarda düzenli bir cinsel hayat yaşayın.

6- Uyku saatlerinize dikkat edin. Gece çok geç yatmamaya özen gösterin. Günde en az 7 – 8 saat uyumaya çabalayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.