Kanser ve Korunmanın Yolları

Kanser, çağımızda ölümcül sonla biten hastalıklarda 2. sıradadır. Birçok hasta geç kalınmış teşhis ve tedavilerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Erken teşhis bu açıdan çok önemlidir.

Peki kanserden riskini en aza indirmenin yolları nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Yılda mutlaka bir kez check-up yaptırın. Kanserin nedeni tam olarak bilinememektedir. Bu nedenle özellikle sebebe ilişkin hiçbir etkenin bilinmediği durumlarda erken tanı daha da önem kazanmaktadır.

2- Kanserden ölümlerin %30’unun, akciğer kanseri vakalarının %87’sin sebebi sigaradır.

3- Alkol; ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanserinin bilinen sebeplerindendir. Özellikle sigara ile beraber alkol almak kanser riskini oldukça artırmaktadır.

4- Ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmak deri kanserine yol açmaktadır. Yani uzun süre solaryuma girmek kanser riskini artırmaktadır. Yaz aylarında 11.00 – 16.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışığından uzak kalınmalı ve koruyucu kremler kullanılmalıdır.

5- Dünyada tüm kanserlerin 5’te 1’i kronik enfeksiyonlara bağlıdır.

6- Kanser riskini artıran gıdalardan uzak durmak, kısa zamanda yüksek ateşte pişirme gibi yöntemlerden kaçınmak önemlidir. Kanserle savaşan besin ögeleri içeren gıdalar tüketilmeli, günde en az 2-2.5 litre su içilmelidir.

7- Her gün düzenli olarak en az 30 dakika egzersiz yapanlarda; meme, kalın bağırsak, rahim ve prostat kanseri daha az görülmektedir.

8- Açıklanmayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, ağrı, deri değişiklikleri, bağırsak ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikler, beklenmedik ve anormal kanamalar ile akıntılar, iyileşmeyen yaralar, vücutta ele gelen kitleler, şişlikler, yutma güçlükleri, hazımsızlık ve ses kısıklığı gibi belirtiler kanserle ilgili olabilmektedir.

9- Stres, dolaylı olarak kanseri tetikleyebilmektedir. Egzersiz, meditasyon, danışmanlık ve konuşma tedavileri, grup terapileri, sosyal destek, depresyon ve anksiyete giderici ilaçların kullanımı gibi yaklaşımlar stresle başa çıkmak için önemlidir.

10- Doktorun verdikleri dışında bilinçsizce ilaç kullanılmalıdır.