Kardeş Kavgalarını Önlemenin 7 Yolu

Kardeş kavramı, büyük olan çocuklar için başta kabullenmesi zor bir durumdur. Yeni kardeşi kabullenebilmesini yaş, aile yaklaşımı, ve kişilik özellikleri gibi etkenler belirler. İki kardeşin de yaşları ilerledikçe, içinde bulundukları durumlar, haller, ailelerin tutumu, kıskançlık, dikkat çekme gibi nedenlerden dolayı tartışmalar, hatta ciddi kavgalar gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bir Pozitif Anne olarak, kardeşler arasındaki kavgaları bitirmek istiyorsanız, işe önce tüm çocuklarınızı teker teker anlamaya çalışarak ve bunu göstererek başlamalısınız.

Peki kardeş kavgalarını bitirmenin ya da en aza indirmenin yolları nelerdir? Sizin için birkaç ipucu hazırladık;

1- Kardeş dünyaya gelmeden önce, bu durumun ilk çocuğa uygun bir dille anlatılması ve çocuk doğmadan abla ya ağabeyin duruma hazır olması gerekiyor.

2- Anne ve baba olarak, sevgi ve ilginizi çocuklarınıza kesinlikle eşit şekilde gösteridiğinizden emin olun.

3- Çocuklarınızın kişisel özelliklerini iyi bilin ve her çocuğunuza yaklaşımızın bu yönlerde olsun.

4- Kardeşler arasındaki anlaşmazlık ve kavgalarda asla hakem olmayın.

5- Herhangi bir tartışmadan sonra asla ”kim başlattı” tarzı sorular sormayın. Çocuklarınızla ayrı ayrı konuşup, olayı mantıksal bir çözüme kavuşturun.

6- Büyük olan çocuklarınıza ”sen büyüksün örnek olmalısın” tarzı sorumluluk yüklemelerinde bulunmayın. Bu onlarda baskı yaratacaktır ve işleri daha içinden çıkılmaz bir duruma sokabilir.

7- Aile içinde mümkün olduğunca birlik olma mesajları verin. Yemekleri mümkün olduğunca bir arada yiyin ve sinema, tiyatro gibi sosyal aktiviteler ayarlayıp, tüm aile bireylerinin katılmasını sağlayın.