Kardeş Kıskançlığı ve Önlemenin Yolları

Kardeş kıskançlığı Pozitif Anneleri içinden çıkılmaz bir duruma sürükleyebilir. Tek çocuk olmak zordur. Evin göz bebeği olmak, anne babanın ilgisinin sürekli onda olması, evin en değerlisi olmak müthiş bir duygudur. Ancak bir gün eve kardeş gelmesi diğer çocuğun hayallerini yıkabilir. Anne babanın yeni bebeği eve getirmesinden itibaren diğer çocukta doğru izlenim kazandırılması için yapılması gerekenler vardır.

Kardeş kıskançlığını önlemek için neler yapabilirsiniz? Sizin için açıkladık;

1- Bebeğiniz olacağını öğrendiğinizde diğer çocuğunuza bunu büyük bir heyecanla söyleyin.

2- Hafiften karnınız çıktığında söyleyin. Çünkü çocuklarda zaman kavramı yeterince gelişmemiştir.

3- Karnınızı elleterek yeni bir kardeş geleceğini söyleyin.

4- İlk karşılaşma anları çok önemlidir. Hastane ziyareti ile öğrenmesi, onu görmesi daha etkilidir. Hastaneden direkt eve getirmek yerine hastanede görmesini sağlayın.

5- Heyecanla karşılamaz ise panik yapmayın. Anlamlandıramadığı bu olayı zaman içinde çözmeye başlayacaktır.

6- Olayı abartmayın. “Hadi sev, abla oldun, ağabey oldun.” gibi ithamlardan ilk etapta kaçının.

7- İlk zamanlar kardeşe bebek diye hitap edin. Zaman içinde ismini daha çok kullanarak kişiliğini yükleyin.

8- Diğer çocukla haftada en az 2-3 gün 20 dakikalık özel zaman ayırın ve diğer bebekten uzakta onunla özel olarak ilgilenin.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.