Kış Aylarında Beslenme

Kış mevsimininin artık iyice hissedilmeye başladığı şu günlerde yeterli ve dengeli beslenme, siz Pozitif Anneler ve çocuklarınız için son derece önemlidir. Kış aylarında kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirildiğinden dolayı, fiziksel aktivite yoğunluğunda azalma olacaktır. Bu nedenden dolayı kilo bakımından dengesiz artışlar olabilir. Aynı zamanda soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar bakımından da şartların diğer aylara nazaran daha müsait olmasından dolayı, bağışıklık sistemini de güçlendirmek gereklidir.

Peki kış aylarında Pozitif Anneler ve çocuklarının beslenmeleri nasıl olmalıdır? İşte size önerilerimiz;

Mümkünse her gün bol meyve ve sebze tüketin. Vücut direncini arttırmak için, vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınması gereklidir. Bağışıklı sistemi için A ve C vitamini bakımından zengin; havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz, portakal, mandalina, elma gibi gıdalar önemlidir.

Yeterli sıvı tüketimi bir başka önemli etkendir. Günde en az 2-2.5 lt su içmeyi ihmal etmeyin ve çocuklarınız da tükettiğinden emin olun.

E vitamini soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi gıdalar E vitamini bakımından zengindir.

Kış aylarında güneş ışıklarından mahrum kalınır. Bu sebepten vücut için gerekli olan D vitaminini karşılamak için, özellikle kış aylarında bol bol balık tüketilmelidir.

Kışın genellikle yağlı yiyeceklere eğilim artar fakat bu son derece yanlıştır. Özellikle margarin tarzı katı yağlardan kaçının.

Şekerli besinler yerine, gerekli karbonhidratı sağlamak için, kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tahıl ürünlerini tüketin. Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırmak için, posa içeriği yüksek kuru baklagillerin tüketilmesi önerilir.

Çocuklarınıza kereviz, ıspanak, pırasa gibi kış sebzelerini erken yaşlarda sevdirmeye çabalayın.