Kış Aylarında Çocuklar İçin Önemli Bilgiler

Kış aylarında hava şartlarından dolayı, çocukların evin dışında karşılaşabileceği tehlikeler artış gösterebiliyor. İyice uyarılmaz ve tehlikelere karşı önlemler alınmazsa çocuklarda, fiziksel olarak acı veren durumlar ve psikolojik olarak ise çocuğun dışardaki tehlikeden korkup dışarı çıkmak istememesi, asosyalleşmesi gibi durumlar oluşabiliyor.

Peki çocukların kış aylarında karşılaşabileceği tehlikeler nelerdir ve ne gibi önlemler alınabilir? Sizin için sıraladık;

1- Soğuk ve yağışlı havalarla birlikte zeminde buzlanma gibi durumlar oluşabilir ve bu da çocuklarda düşmeye bağlı kırık gibi olumsuzluklar meydana getirebilir. Buzlu havalarda kayıp düşmeyi engellemek için, ayakkabıların lastik gibi kaymaz tabanlı olması birinci şarttır.

2- Çocuğunuza yürürken dengeli olmasını, kafası yerde yürümemesi gerektiğini ve küçük adımlarla yürümesini öğütleyin. Gerekirse örnek gösterin.

3- Merdivenlerden inerken korkuluklardan tutunulması gerektiğini, dengesini kaybedip düşmesi durumunda neler olabileceğini anlatın.

4- Çocuğunuzun okula çok ağır çantalarla gitmemesini sağlayın.

5- Kış aylarında, havanın bulutlu olduğu günler her zaman yanında bir şemsiye bulundurmasını tavsiye edin. Soğuk kış aylarında aniden bastıran ve ıslatan yağmur, çocuğunuzda ağır soğuk algınlığı gibi hastalıklar oluşturabilir.

6- Çeşitli enfeksiyonlara bağlı ateşli havale en sık rastlanan kış hastalıklarından biridir. Vücutta ateşin 38 derecenin üstüne çıkmasıyla ortaya çıkar. Böyle durumlarda hasta çocuğu su ile serinletmek, kol, baş, ense, eklem ve koltuk altlarına ıslak bez tedavisi uygulamak mühimdir. Ateş uzun bir süre düşmezse, mutlaka doktora götürülmelidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.