Kış Aylarında Enfeksiyon Riski

Havalar gün geçtikçe 0 derecenin altına düştü. Her ne kadar bu mevsim geçişleri hepimizi olumsuz etkilese de, özellikle de çocukların mevsimsel şartlara çabuk adapte olamamaları, okullarda birçok çocukla bir arada eğitim görmeleri gibi nedenler, onların daha çabuk hastalanmasına sebep olabilmektedir.

Çocukların bağışıklık sistemi, yetişkinlere oranla daha zayıftır. Bu sebepten, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığı artmaktadır. Mevsim geçişlerinde yaşadığımız ani ısı değişimleri, çocuklarda bağışıklık sistemini daha da zayıflatarak virüs ve bakterilerin hastalık yapmasını kolaylaştırır. Bu virüs ve bakteriler, genellikle; grip, nezle, boğaz enfeksiyonları, kulak enfeksiyonu, sinüzit, akciğer enfeksiyonları gibi solunum yolu hastalıklarına neden olabilirler. Bu hastalıkların hemen hemen hepsi öksürük, hapşırık olarak damlacık yoluyla kolayca bulaşabilir ve salgınlar oluşturabilir.

Peki kış aylarında çocukları enfeksiyonlardan korumanın yolları nelerdir? Sizin için sıraladık;

Ellerin sık sık yıkanması, tuvalette yapılması gerekenler gibi hijyen kuralları öğretilmeli ve tekrarlanarak hatırlatılmalıdır.

Dengeli beslenmeye gereken özen gösterilmeli; bol sıvı almaları, vitamin içeren meyvelerden çokca tüketmeleri sağlanmalıdır.

Havanın soğukluğuna uygun giyisiler tercih edilmeli, çocuklar bu konuda bilgilendirilmelidir.

Kalabalık ve havasız mekanlara götürülmemeli, onların da gitmemeleri gerektiği anlatılmalıdır.

Bağışıklık sistemi zayıf, astımı ve allerjik solunum yolu sorunları olan çocuklara daha fazla dikkat edilmelidir.

Gerekli aşılar yaptırılmalı, kontroller aksatılmamalı, koruyucu ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır.

Düzenli ve yeterli uykunun ve dinlenmenin de olumlu etkileri olacaktır.

Bunların yanında, çocuklar da erişkinler gibi bu dönemden psikolojik olarak kötü yönde etkilenebilirler. Halsizlik, kırgınlık, yorgunluk ve dikkat bozuklukları yaşanabilmektedir.