Kış Depresyonu ve Korunmanın Yolları

Hava şartları ve ışık faktörü insan vücudu üzerinde oldukça etkilidir. Kapalı ve kasvetli hava kış depresyonu sebebi olabilmektedir.

Sıcak havaların yerini soğuk ve karanlığa bıraktığı bugünlerde vücudumuzda da bazı değişiklikler yaşanabilmektedir. İnsanlar, kapalı havalarda kendilerini daha kötü hissedebilir. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey, kendi kendinize bu durumun geçici olduğunu tekrarlamak ve olumlu şeyler düşünmektir.

Peki kış depresyonu ile nasıl başa çıkabilirsiniz? Sizin için sıraladık;

Kendi Kendinizi Motive Edin

Depresyonun en belirgin özelliği hayattan zevk alamama duygusudur. Çökkünlük, kendini mutsuz hissetme, yataktan kalkamama gibi belirtilerin de önemsenmesi gereklidir. ‘Sabah kalkmak istemiyorum, çok yorgunum, kolumu kaldıramıyorum’ dediğiniz anda harekete geçebilir, ‘Evet, bu durum şimdilik böyle ama geçecek’ diyerek kendinizi canlandırabilirsiniz.

Açık Havada Yürüyüş Yapın

Kendinizi kötü hissettiğimiz durumlarda, açık havada yürüyüş yapmak da oldukça etkili bir çözümdür. Depresif kişilerde sürekli uyuma isteği ve içe kapanıklık görülmektedir. Bu noktada hemen dışarı çıkıp oksijen almak ve yürüyüş yapmak çok önemlidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.