Kış Hastalıkları

Kış mevsimi şartlarının daha da ağırlaştığı bu dönemlerde çocuklarınızın kalabalık alanlarda toplu şekilde bulunmaları birlikte de kış hastalıkları görülme sıklığı artış gösterebilmektedir. Bu hastalıklarda hızlı ve etkin tedavi çok önemlidir. Çünkü geç kalınmış tedavilerde enfeksiyon yayıldığı bölgeye göre; romatizmal ateş, orta kulak iltihabı ve zatürre gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Peki çocukları kışın hastalıklardan nasıl koruyabilirsiniz? Sizin için sıraladık;

1- Bebeğinizi hastalıklardan korumanın en etkili yöntemi, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemektir. Anne sütünün içeriğindeki antikorlar bebeğin genel bağışıklık durumunu yükselterek hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlamaktadır.

2- Domates gibi içerdiği likopenle bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin bol bol tüketilmesi önemlidir. Kayısı, nar, elma, portakal ve üzüm bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer almaktadır. Vişne ve vişne suyu da potasyum ve A vitamininden zengin meyvelerdendir.

3- Soğuk havalar, vücuttaki kılcal damarların büzülmesini neden olarak o bölgelerin kanlanmasını azaltır ve bağışıklığı düşürmektedir. Bunun sonucunda da hastalıklara yakalanma oranını arttırmaktadır. Vücut direncinin düşmemesi ve soğuktan korunması için çocukların yetişkinlerden bir kat daha kalın giyinmesi gerekmektedir. Kıyafetleri ortam ısısına uygun şekilde, kat kat olmalıdır.

4- Bulunulan ortamı aralıklarla ve iyi havalandırmak ve enfeksiyondan uzak durmak üst solunum enfeksiyonlarını önlemede başlıca faktörlerdendir. Enfeksiyonlar damlacık yoluyla ve havada asılı kalan viral partiküller nedeniyle bulaştığı için iyi havalandırılmış ortamlarda hastalığın bulaşma riski oldukça düşmektedir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.