Kışın Sağlıklı Spor Yapmanın Püf Noktaları

Spor salonlarını çok kalabalık ve sıkıcı bulabilen Pozitif Anneler için soğuk havalarda da açık alanlarda daha sağlıklı spor yapmak cazip gelebiliyor. Fakat gerekli ısınma hareketleri yapılmazsa ya da sağlık için birtakım şeylere dikkat edilmezse, yapılan spor sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Peki kışın sağlıklı spor yapmanın püf noktaları nelerdir? Sizin için sıraladık;

Çok kalın ve yünlü giysiler yerine, üst üstte ince giysiler tercih edilmelidir. Çok kalın giysilerin giyilmesi, spordan sonra çıkarıldığında vücutta ani ısı kaybına neden olur ve bu bazı hastalıklara yol açabilir. Aynı zamanda pamuklu kıyafetler nemi içeride hapseder. Termal kıyafetler en uygunudur.

Spor öncesi sıcak su içimi, spor esnasında oluşacak ısı kaybını geciktirir. Ayrıca her 20 dakikada bir durup su içmek unutulmamalıdır.

Rüzgardan koruyucu eldiven ve bere takmak oldukça önemlidir.

Çok iyi bir ısınma programının olması gerekir. Soğuk havalarda yapılan spor için yapılan ısınma hareketlerinin, normalden daha uzun süreli olması gereklidir. Yeterince ısınılmazsa, çeşitki kas yırtıkları gibi uzun süre tedavi gerektiren durumlar oluşabilir.

En çok yapılan hatalardan biri, spordan sonra sıcak suda duş almaktır. Vücudunuza mümkün olduğu kadar ani ısı değişimleri yaşatmamaya çalışın ve yaz, kış ılık suyla duş almaya özen gösterin.