2 – 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35’ini lösemi oluşturur ve birinci sıradadır. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 arası yeni lösemili çocuk vakası gözlenmektedir. Löseminin nedenleri tam olarak bulunamamıştır. Fakat en büyük etken olarak, genetik faktörler ön plana çıkmaktadır.

Çocuklarda löseminin belirtileri nelerdir?

1- Kansızlık

2- Ateş

3- Burun ve dişeti kanamaları

4- Kol ve bacaklarda ağrılar

5- Cilt altı kanamaları

6- İştahsızlık

Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir. Ayrıntılı testler lösemi tiplerini ve tedavi yöntemlerini belirlemede yardımcı olacaktır.

Çocukluk çağındaki lösemiler, %80’in üzerinde tedavi edilebilmektedir.

Peki lösemi hastalığı bulunan çocuklara nasıl davranılmalıdır?

– Çocuğun hastalığı gizlenmektense, açıklanmalıdır.

– Çocuğa hastalığı anlatılırken hastalığın ne olduğu, tedavisinin nasıl olduğu, toplumda ne sıklıkla görüldüğü söylenmeli, gerçekci ancak umut dolu açıklamalar yapılmalıdır.

– Doktor kontolünde ve uyarılarını dikkate alarak her türlü sosyal aktiviteye katılması sağlanmalıdır. Sosyallik ve iyi moralin tedaviye büyük katkısı olmaktadır.

– Maske takmayı kabullenmesi için gerekirse bir uzman tarafından, mümkün olduğunca yardımcı olunmalıdır. Kendini dışlanmış ya da farklı hissetmemesi, tedaviye yanıt vermesi bakımından mühimdir.