Matematik Dersini Sevdirmenin Yolları

Matematik; bazı çocuklar için çok zor ve sıkıcı, bazıları için ise çok eğlenceli olabilir. Zeka, analitik düşünebilme ve sayısal yeteneklerin gelişimi için matematiğin önemi çok büyüktür. Bu sebepten genelde yapılamadığı için nefret edilen matematiği, çocuklarınıza sevdirmek mühimdir.

Peki çocuklarınıza matematik dersini nasıl sevdirebilirsiniz? Sizin için açıkladık;

 

1- Çarpım tablosu gibi matematiğin temeli olan şeyleri renkli tablolar haline getirip daha ilgi çekici ve görsel olarak eğlenceli hale getirin.

2- Saymayı yeni öğrenen çocuklar için gerçek hayattan somut şeyler sayın. Bunlar pirinç taneleri, mısır taneleri gibi şeyler olabilir.

3- Futbol veya basketboldan hoşlanan çocuklarınıza, matematik olmasaydı bu sporların nasıl oynanabileceği hakkında bir konuşma yapın.

4- Problemlerdeki isimleri, çocuğunuzun tanıdığı isimlerle değiştirip tekrar çözmesini isteyin. Böylece hem dersini tekrar etmesini sağlayıp, hem de bu işi eğlenceli hale getirin.

5- Alışverişlere çocuklarınızı yanınızda götürün. Para üstü gibi şeyleri onun hesaplamasını isteyin. Matematiği kötü olan birinin hayatta karşılaşabileceği zorlukları tartışın.