Meningokoksemi ve Belirtileri

Meningokoksemi, bilimsel adıyla Neisseria Menengitidis adlı mikrobun neden olduğu ve beyin zarından tüm vücuda yayılabilen, tedavi edilmediği durumlarda sonuçları hayati risklere kadar varabilen bir hastalıktır. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda, ergenlik çağına yeni girmiş çocuklarda ve kalabalık ortamlar uzun süre düzenli olarak bulunan çocuklarda görülme olasılığı yüksektir.

Erken teşhis, bu hastalığın ilerki evrelerinde oluşturduğu hayati riskler bakımında çok önemlidir. Yüksek ateş, bilinçsizlik, ciltte döküntülerle kendini belli etmeye başlar. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında görülme sıklığı daha çok olabilir.

Bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum, hasta kişiyle temas ve tükürük yoluyla bulaşabilir. Korunmanın en temel yolu, kapalı, havasız ve çok kalabalık yerlerden çocukları mümkün olduğunca uzak tutmaktır.

Peki meningokoksemi probleminin başlıca belirtileri nelerdir?

1- Üst solunum yolu enfeksiyonları,

2- Ateş ve şiddetli menenjit,

3- Vücutta döküntü ve kaşıntılar.

Hastalığa neden olan mikrop vücuda çok hızlı yayılmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda bu hız daha da artabilir. Ateşli bir hastalık geçiren çocuğunuzu evde kendi yöntemlerinizle tedavi etmektense, bir uzman doktor tarafından tedavi ettirmeniz, erken tanı için önemlidir. Meningokoksemi tanısı konulan çocuklar, hastanaye yatırılır ve tedavisi hastanede devam etmek zorundadır.