Kilo Vermek İçin Metabolizma Hızınızı Artırmanın Yolları

Yazın yüzme, açık alan sporları, tatiller, gezmelerle kilo vermek daha kolay. Fakat sonbahar ve kış aylarında soğuğun iyice kendini hissettirmeye başladığı bu vakitler, evde geçirilen vakitler çoğalmakta. Bu sebepten de metabolizma yavaşlamakta. Yani hareket azlığından ve kısıtlı olmasından dolayı kilo alımı artmakta ve daha kolaylaşmaktadır.

Peki soğuk havalarda metabolizma hızınızı arttırmak için neler yapabilirsiniz? Sizin için sıraladık;

1- Metabolizma hızı için uyuma ve uyanma saatleri çok önemlidir. Erken yatıp erken kalkmak, metabolizma hızını ve vücudun çalışan tüm sistemlerini düzenler. Günde 7 saat uyku sizin için yeterli olacaktır.

2- Sabah kalkar kalkmaz ılık bir duş almak, hem vücudunuzu dinç tutacak hem de kan akışınızı hızlandıracaktır.

3- Sabah kahvaltıdan önce ceviz, badem gibi enerji verici besinler yiyin.

4- Haftanın en az 4 günü yapacağınız ortalama 40 dakikalık tempolu yürüyüşler, hem kas ve sinir sisteminiz için hem de metabolizmanız için son derece yararlıdır.

5- Günün en değerli besini kahvaltıdır. Mutlaka her sabah bol proteinli ve enerji verici kahvaltılar yapın. Fakat iki dilim ekmekten fazla yemeyin ve bir fincan çaydan fazlasını içmeyin. Şekersiz çay içmeyi alışkanlık haline getirin.

6- Mutlaka gün içinde 2 kere ara öğününüz olsun. Bu ara öğünlerde kuru meyve, badem, ceviz, yoğurt gibi besinlerden yararlanın.

7-
Akşam yemeğini akşam 8’den önce yemeye özen gösterin ve saat 8’den sonra bir elma veya başka bir meyve dışında bir şey yememeye dikkat edin.

8- En ama en önemlisi mutlaka günde 2,5-3 litre su içmeye özen gösterin.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.