Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma, en çok geceleri uyku halindeyken ortaya çıkan diş ve diş eti sorunlarına neden olabilen modern çağ hastalıklarından biri olarak karşımıza çıkmıştır.

Şehir hayatının getirdiği hızlı yaşam, sürekli bir yere yetişme telaşı, aile içinde yaşanan gerginlikler vücudumuzun stresle başa çıkmasını zorlamaktadır. Birçok hastalığın ortaya çıkmasında tetikleyici bir faktör olan stres, ağız için de ciddi zararlar verebilmektedir.

Diş sıkmasına bağlı olarak dişte ciddi hasarlar oluşabiliyor. Ağızda stres oluşmaya başladıktan sonra, ilk tepki dişle diş etinin birleştiği düzeyde, dişin boynunda oluşuyor. Stres diş etine büyük bir boşluk gibi hasarlar veriyor ve bu durum kama defekti olarak adlandırılıyor. Dişle diş eti arasında tırnak girecek kadar bir boşluk oluşuyor ve duyarlılık başlıyor. Ardından dişte aşınmalar, kırılmalar meydana gelebiliyor.

Şehir yaşamı ve iş stresi gibi nedenlerin yanı sıra depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar, hatalı yapılmış bir dolgu veya porselen kaplama, çok sert ve asidik besinler tüketme gibi faktörler de ağızda stres oluşumuna neden olabiliyor. Bu durum en çok 40 yaş üstü erkeklerde, özellikle ofis çalışanlarında, bankacı ve mühendis gibi meslek gruplarında görülebiliyor.

Tedavi için öncelikle farkındalık oluşturmak ve dişleri koruma altına almak gerekiyor. Öncelikle gece koruyucu bir plak uygulaması ile tedaviye başlanıyor. Son yıllarda lazer yardımcı tedavi olarak ağızdaki stresin tedavisine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca radyo frekans ve çene eklem içi lavaj denilen yöntemler de başarı ile uygulanabiliyor. Psikolojik destek almak ise sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlıyor.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.