Mükemmel Anne Sendromu

Mükemmel anne sendromu, geç yaşlarda anne olan ve eğitim düzeyi yüksek Pozitif Annelerde daha sık görülmektedir. Bu anneler bilinçli davranmak için bebek gelişimiyle ilgili birçok kitap okuyor ve okuduklarını kendi şartlarına, bebekleri için uygun olup olmadığına bakmadan uygulamaya çalışmaktadırlar. Bebek bakımı konusunda anneler arasında belli dönemlerde belli modalar oluyor ve diğer anneler de bunu kesin doğruymuş gibi uygulamaya çalışmaktadırlar.

Peki mükemmel anne sendromu belirtileri nelerdir?

1- Sendroma yakalanan anneler bebekleri doğduktan sonra kendilerini çocuklarına adadıklarını söyler ve eğer çalışıyorlarsa işten geldiklerinde uyuyana kadar hiç dinlenmeden çocuklarıyla ilgilenir, oynarlar. Kendilerine hiç zaman ayırmazlar.

2- Hafta sonu programlarını çocuklarının isteklerine göre yaparlar. Tüm bu tempoya yetişmek için hiç durmadan evde ev işi yaparlar.

3- Çok geç saatlerde uyurlar. Bu durum hem ruh hem de beden sağlıklarını olumsuz etkiler. Yorgunluktan bağışıklık sistemleri zayıf düşer ve daha sık hasta olurlar.

4- Adeta kendilerini unuturlar ve kendilerine zaman ayırmazlar. Bir süre sonra mutsuz olurlar ve bu depresif duygu durumundan çocuklar da etkilenebilir.

5- Aşırı kaygılı ve korumacıdırlar. Eşlerini de kontrol etmeye çalışırlar. Evde her şey onların istediği gibi olsun isterler. Bu durumlar karı – koca ilişkilerini etkiler.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.