Müzik ve Çocuk Gelişiminde 7 Etkisi

Müzik eğitimi, işlevleri bakımından bireysel, toplumsal ve kültürel nitelikler taşır. Başarılı, sosyal ve becerikli bir çocuk yetiştirmekte okul kadar yan eğitimler de son derece önemlidir. Bu eğitimlerden biri de müzikal eğitimdir.

Peki müzik eğitiminin çocuk gelişiminde etkileri nelerdir? Sizin için araştırdık;

1- Müzik konusunda eğitim almak, dil becerilerinin de gelişimine katkı sağlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, dil öğrenme, konuşma, yazma ve benzeri konularda sorunlar yaşayan çocuklarda müzikal eğitim yararlı olmaktadır.

2- Şarkıları, notaları ve müzikal aletlerin çalınmasını öğrenmek, çocukların hafıza ve ezber yeteneklerini geliştirmektedir.

3- Çocukların matematik derslerinden daha başarılı olmalarını sağlar.

4- Oto – kontrol becerilerini geliştirir ve öfke problemlerini en aza indirir.

5- Çocuklara sosyalleşme imkanı sunar. Aynı zamanda küçük yaşlarda konserler veren çocuklar daha özgüvenli olabilmektedirler.

6- Ergenlik dönemlerinin daha sakin geçmesini sağlar.

7- Çocukları kötü alışkanlıklardan korur.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.