Okul Başarısını Arttıracak Önemli Bilgiler

Çocukların okul başarılarını genetik özellikler kadar çevre, beslenme gibi faktörler de etkiler. Beyin gelişimi için önemli olan en temel etken, bebeklik döneminde içilen anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütüyle, 6 ay sonrasında ise ek mamalarla birlikte çocuk 2 yaşına gelinceye kadar, anne sütüyle beslenilmesi, zeka gelişimleri için önemlidir.

Üniversite dönemi dahil çocukların akademik başarılarında ailesel etkiler büyük yer tutar. Aile içi durum, büyünülen çevre gibi etkenler, çocukların okul başarılarında doğrudan etkili olabilir.

Anne – baba olarak çocuklarınızın okul başarılarına nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

– Çocuğunuzla şefkatli ve sevgi dolu bir ilişki kurun. Ne siz ona olan sevginizi göstermeye çekinin, ne de onun size olan sevgisini göstermeye çekineceği bir ortam oluşturun. Sizin ona olan sevginizin, akademik başarılarla sınırlı olmayacağını ona gösterin.

– Özgüven, başarı için temel faktörlerden biridir. Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için de çocuğunuzu erken yaşlarda başarının hazzına ulaştırmalısınız. Küçük yaşlardan itibaren, odasını toplaması gibi küçük şeyler de olsa, sorumluluk alıp başarabileceği ortamlar yaratın.

– Çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerine uygun okullarda, uygun bölümler seçin. Baskıcı olmaktan her zaman kaçının. Yönlendirmekle, ısrar etmenin ayrı şeyler olduğunun bilincinde olun.

– Başarısız olduğu durumlarda ceza vermekten kaçının. Neden başarısız olduğu hakkında tartışma yolunu seçin.

– Aile içi tartışmalardan sonra meydana gelen gerilimi çocuğunuza yansıtmamaya çalısın.

– Çocuğunuzun öğretmenleriyle iletişimde olun. Okulda olan bir olaydan haberdar olun, evde olan özel durumlar hakkında da öğretmenini haberdar edin.

– Çocuğunuzun kapasitesini kabullenin ve asla ondan üstün çocuklarla onu karşılaştırmayın.

Peki okul başarısını arttıracak beslenme faktörleri nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çocuğunuzun kahvaltı öğününü atlamasına asla izin vermeyin. Kahvaltılarını bol protein içeren besinlerle hazırlayın.

2- Haftada en az iki günü balığa ayırın. Balığın içeriğinde bulunan Omega – 3, çocukların zekası ve konsantrasyon becerisi bakımından son derece yararlıdır.

3- Sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olan muz, kasların doğru çalışmasına, kalp ritminin doğru ayarlanmasına ve beyne oksijen gitmesine yardımcı olur.

4- Akşam yemeği sofralarınızdan salatayı eksik etmeyin. Maydanoz, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzeler, folik asit kaynakları olduğundan beyin hücrelerinin gelişimine yardımcı olurlar.

5- Günlük yeterli vitamin alımı bakımından her gün mutlaka mevsime uygun meyveler tükettiğinden emin olun.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.