Okul Dönemine Hazırlık

Okul dönemi açılış zamanları yaklaştığında, çocuklarınızı okul psikolojisine hazırlayabilmeniz, onların akademik hayatlarındaki başarıları için son derece önemlidir. Genel olarak tüm çocuklar okulu özlediklerini söyleseler de, sabah kalkmak, vaktinin büyük çoğunluğunu okulda geçirmek ve derslerin zorluklarına alışabilmek onlar için zor ve sıkıcı bir dönem olabilir.

Peki çocuklarınızı okula en iyi şekilde nasıl hazırlayabilirsiniz? Sizin için sıraladık;

1- Uzun bir yaz tatilinden sonra okula dönecek çocukların hislerini anlayabilmek, en önemli faktörlerden biridir. Öncelikle çocuğunuzun hisleriyle ilgili empati yapabilmelisiniz.

2- Uyku düzenini okul döneminden en az bir hafta önce hazırlamalısınız. Tatilde geç yatma ve geç kalkma alışkanlığı edinen çocukların, sabah erken kalkmada sıkıntıları büyük olabilir.

3- Ders malzemelerini erkenden alabilir ve örnek olarak kitaplarını beraber kaplayabilirsiniz.

4- Okul başlamadan önce, okulda en sevdiği arkadaşları ve aileleriyle buluşmalar ayarlayabilirsiniz. Bu onun adaptasyon sürecini büyük oranda azaltacaktır.

5- Okulun ilk gününün sabahı mümkün olduğunca sakin davranılmalı ve aceleci olunmamalıdır.

6- Yaz tatili ödevleri asla son günlere bırakılmamalıdır. Ödevlerini kontrol etmekten asla sakınmayın.

7- Ders öncesi dönemde beslenmeye daha çok dikkat edilmelidir. Midesini veya bağırsaklarını bozacak besinlerden kaçınılmalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.