Önemli Mineraller

Çocukların sağlıklı bir gelişim çağı yaşayabilmeleri için mineraller ve yeterli tüketimi oldukça mühimdir. Yetersiz mineral tüketimi, sindirim, boşaltım, sinir, bağışıklık gibi vücut sistemlerinin doğru çalışmamalarına neden olabilmektedir.

Peki çocuklarınız için en önemli mineraller nelerdir? Sizin için sıraladık;

Demir: Demir eksikliğinde; anemi, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma, solukluk, dilde ağrı, tat alma duyusunda azalma, tırnaklarda kırılma ve çizgilenme, ağız köşelerinde yara gibi problemler oluşabilmektedir.

– Çinko: Vücudun her hücresinde bulunan çinko, özellikle bağışıklık sistemine büyük destek vermektedir.

– Selenyum: Selenyum, vücudun temel minerallerinden biri olmakla birlikte, bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır.

– Flor: Kemiklerin ve dişlerin yapısında bulunan flor, diş minelerinin güçlenmesini sağlayarak, çürükleri önlemektedir.

-İyot: Zihinsel fonksiyonlarda, enerji ve kilo almada, normal büyüme ve gelişme, beyin ve sinir sisteminin normal çalışması, vücut ısısı ve enerjisinin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.