Otizm ve Otizmde Ailelerin Görevleri

Otizm, beyinde sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otizmin temel belirtileri arasında; dil ve iletişimde belirgin gerilik, başkalarıyla göz teması kuramamak, ismi söylendiğinde bakmamak, sözleri tekrarlamak, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, dikkat kurmakta güçlük çekmek gibi davranışlardır.

Otizmin görülme sıklığı çağımızda çok büyük bir hızla artmaktadır. 1985 yılında her 2500 çocuktan birinde olan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken, günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir.

Peki otizmli çocuğa sahip ailelerin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? Sizin için sıraladık;

Her çocuğun ilerleme hızı ve kapasitesi birbirinden farklıdır, doğru çalışıldığı takdirde her çocukta ilerleme görülür. Bir beceriyi bir kaç hafta ya da ay çalışıpta olmayınca asla vazgeçmeyin.

Her gün çocuğunuzla hangi konuları ya da kavramları çalıştığınızı ve çocuğunuzun performansını tarihleriyle bir deftere kaydedin. Böylelikle ilerlemeleri daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Çocuğun davranış problemi sergilediği durumlarda taviz vermeyin. Kararlı ve tutarlı olun, sınırları net bir biçimde belirleyin.

Başka çocuklarla değil, çocuğunuzu kendisiyle kıyaslayın.

Çocuğunuz konuşamıyorsa, onunla konuşmaktan vazgeçmeyin.

Onları mümkün olduğunca çok sosyal ortamlara sokun.