Pozitif Anneler İçin Spor Aktiviteleri

Yüzme, bisiklet, tenis, basketbol gibi spor aktiviteleri yanında yürüyüş, kır gezileri, koşu gibi hobi amaçlı faaliyetler de spor olarak yapılabilir. Eğer bunların hiçbiri yapılamıyorsa;

Bahçe ve toprak işleri ile uğraşmak,

Kısa mesafeler için araç kullanmak yerine yürümek, merdiveni asansöre tercih etmek gibi yöntemler de kişinin hayatına hareket kazandırabilen ve hareketsiz yaşamdan kurtulma hedefine ulaştıran yöntemler olarak uygulanabilir.

Spor aktiviteleri sırasında sakatlık yaşanmaması için spora başlarken kesinlikle özen gösterilmesi gereken en önemli husus ısınma dönemidir.

Bu ısınma döneminde, kol, bacak ve gövde kasları fazla yüklenmeden gerilmelidir. Bu hareketler kas ve eklemlerin ısınmasını ve esnekliklerinin artmasını sağlayacaktır.

Isınma periyodu, egzersiz ile ortaya çıkabilen ve özellikle yaşlılarda sıkça görülen, incinme, tutulma, ağrı gibi kas şikayetlerini büyük oranda azaltır.

Mümkün ise her gün, değilse birer gün arayla haftada en az 3-4 defa, egzersiz yapılmalıdır. Spor yapmaktan yarar görmeyi sağlayan en önemli kriter, sporun süresidir. Temel prensip olarak egzersiz süresinin günlük 30 dakikanın altında olmaması gerekmektedir. Günlük minimal 30 dakika olarak planlanması gereken egzersizin bir defada yapılma zorunluluğu yoktur. 10’ar dakikadan az olmamak kaydı ile gün içinde iki ya da üçe bölünmüş egzersizlerden elde edilen yararların birikerek sanki bir defada yapılmış gibi etki edebilir.