Pozitif Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Tavsiyeler

Pozitif olmak için bir çocuk üç şeye ihtiyaç duyar: amaç, azim ve istikrar. Amaç, bir çocuğun raftaki bir oyuncak gibi ulaşabileceği kadar yakın ve “büyüyünce bilim adamı veya astronot olmak istiyorum” kadar uzak olmalıdır. Azim amaca götüren itici güçtür. Amacın kafada açık ve net olması azimli olmayı kolaylaştırır. Kısacası, pozitif olmak, amacı açıkça dile getirebilmeyi gerektirir. İstikrar ise beklenmedik engellerle karşılaşınsa da amacınıza giden yolları bulmayı sağlayan bir yetenektir. İstikrar sahibi olmak için, bir çocuk birden fazla doğru cevap olduğunu, bir problemi çözmek için, sadece bir yöntem olmadığını öğrenmelidir.

Pozitif bir çocuk, hem iyimser(en iyisini bekleyen) hem de kararlıdır(problemle karşılaştığında yolun sonu diye düşünmektense meydan okuyan). Çocuğunuza bu yetenekleri edindirmenizin en temel yöntemlerinden biri, onunla bolca vakit geçirmektir. Erken yaşlarda bu yakın ilgi ile gelişen güven, çocuğunuza sonraki yaşamında yüksek oranda özgüven sağlayacaktır.

Çocuğunuzun gelişimindeki her aşamada ümidini arttırabilirsiniz. Yeni konuşan bebeğinizin ”Bu ne?” ya da ”Neden?” gibi sorularını cevaplayarak, isteklerini açıklama arzusunu zenginleştirebilirsiniz ki bu da isteklerini elde edebilmenin ilk adımıdır. Çocuğunuza esnek hedefler koyarak, bu yarıştan zevk almasını sağlayın.

Pozitif düşünmeyi öğretmenin bir diğer yolu da, çocuğunuza kitap okumaktır. Çocuğunuzun dil gelişiminin haricinde, hikayelerde genelde umut teması olması, onun için faydalıdır.

Çocuğunuz büyüdükçe, ona çok sonuçlu düşünmesinde veya bir konuşmayı önceden tasarlamasında yardımcı olun. Eğer öğretmeniyle bir sorunu hakkında konuşmak için fazla çekingense, söyleyeceklerinin provasını yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Başarısız olduğunda, yeteneksiz olmadığını, sadece yanlış stratejiyi izlediğini vurgulayabilirsiniz.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.