Sağlıklı Beslenme Alışkanlığının 7 Yolu

Çocuklar için ergenlik çağı bitene kadar büyüme ve gelişme devam etmektedir. Bu yüzden enerji ve gıda gereksinimleri daha fazladır. Çocuklarınızın, bu yaşlarda edineceği beslenme alışkanlığı, yetişkin olduğundaki beslenme alışkanlıklarını oluşturacak ve şeker, kalp gibi kronik rahatsızlıkların riskini azaltacak ya da arttıracaktır.

Peki çocuklara nasıl sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılır? Sizin için birkaç tavsiye hazırladık;

1- Cips, şeker ve asitli içecekleri mümkün olduğunca eve almamaya çalışın. Onlara bu besinlerin zararlarını ve ilerde oluşturabilecekleri rahatsızlıkları anlatın.

2- Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Çocuklarınıza kesinlikle bol proteinli ve enerji verecek bir kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırmalısınız.

3- Okulda börek, kek, hamburger, kola gibi yiyecekler yerine, sandviç ve ayran, süt gibi yiyecekler yediğinden emin olun.

4- Ara-öğün alışkanlığı kazandırın. Bu öğünler taze meyve, sütlü tatlı ya da kuru meyve gibi gıdalar olsun.

5- Fast-food ürünlerinin zararlarından bahsedin. Gerekirse bir çocuk doktorunun ona anlatmasını isteyin.

6- Ara ara yemekleri birlikte yapmaya çalışın. İçinde kendi emeğinin bulunduğu bir yemeği severek yiyecektir.

7- En önemlisi sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızla siz ona örnek olun. Unutmayın ki çocuklar anne – babalarını taklit eder.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.