Sağlıklı Bir Hamilelik İçin 7 Tavsiye

Hamilelik, kadınların hayatında geçirdiği en önemli dönemlerden biridir. Bu dönemde anne adaylarının vücutları, duyguları ve davranışları tümüyle değişiklikler gösterebilir. Sağlıklı  bir hamilelik için; sağlıklı beslenme, spor, yeterli vitamin alımı, zararlı maddelerden uzak durmak ve stresi mümkün olduğunca engellemek çok önemlidir.

Sağlıklı bir hamilelik için formüller nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Düzenli egzersiz, anne adaylarının gücünü ve dayanıklılığını arttırır.

2- Hamilelik döneminde, hormon seviyelerinde meydana gelen büyük değişmelerden dolayı diş etlerinde kızarıklık, şişlik, kanama gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Vücudunuza, A,C,D vitaminlerini, kalsiyumu ve fosforu yeterli miktarda almanız hem sizin hem de doğacak çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı için son derece önemlidir.

3- Hamilelik döneminde yapılan pilates, eklemleri zorlamadan karın ve sırt bölgesini güçlendirmeye yardımcı olur.

4- Günde 6 saatten fazla ayakta durmamak, topuklu ayakkabı giymemek, ağır kaldırmamak ve sigara, alkol, kafeinden uzak durmak, erken doğum riskini azaltan etkenlerdir.

5- D vitamininin; büyüme ve gelişme üzerine, hücre bölünmesi, beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi üzerinde birçok faydalı etkisinin olmasından dolayı, anne ve bebeğin sağlığı açısından hamilelikle birlikte önemi artar.

6- Tüm sağlık sorunlarınızın doktorunuzun kontrolü altında olması, komplikasyonsuz bir hamilelik dönemi ve sağlıklı bir bebek sahibi olmanız için en önemli faktörlerden biridir.

7- Hamilelik döneminde yeterli Omega-3 alabilen annelerin bebeklerinin, doğum sonrasında motor becerilerinin ve zihinsel fonksiyonlarının daha gelişmiş olduğu söylenmektedir.