Sağlıklı ve Enerji Deposu Atıştırmalıklar

Besin değeri düşük aburcuburları çöpe atın ve atıştırma zamanını bir eğlenceye çevirin!  Çocuğunuzun ihtiyacı olan bu besinlerin nasıl sağlıklı ev yapımı atıştırmalıklara dönüştüğünü görün. Çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayacak düşük kalorili tarifleri deneyin!

Sizin için kolay ve besleyici atıştırmalıkları sıraladık;

1- Tam tahıllı mısır gevreği; Bol vitaminli, lifli ve zengin tahıllarla dolu bir kase dolusu mısır gevreği, süt ve meyvelerle birleştiğinde bir güç deposu ve güne başlamanın en sağlıklı yolu olabilir. Eğlenceli ve lezzetli bir karışım için yoğurtla kaplanmış mısır gevreklerini ve kurutulmuş çilekleri deneyin. Fakat her zaman en sağlıklı ve doğru kahvaltı, bol proteinli, sütün, yumurtanın, peynirin eksik olmadığı kahvaltıdır.

2- Peynir; Miniklerin gelişimine en yararlı protein kaynaklarından biri olan bu atıştırmalık, çocuklarınızın enerjisini akşam yemeği zamanı gelene kadar yüksek tutabiliyor. Yağ oranı düşük peynirleri çocukların sevdiği meyvelerle birleştirip, onları tuzsuz çubuk krakerlere dizebilirsiniz. Çocuğunuzun ilgisini çekmesi için peynirlere sevimli kurabiye kalıplarıyla şekiller verip bu öğünü daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

3- Meyve püreleri; Yağsız  yoğurt kullanın ve 100 gram portakal suyu ve meyve püresinin vazgeçilmezi olan muza, kestiğiniz dondurulmuş ya da taze meyveleri ekleyin. Çocuğunuzun sindirim sistemi için, lif bakımından zengin iki ya da üç çeşit meyveyi bir arada servis etmenizin en iyi yolu bu pürelerden geçiyor.

4- Yoğurt; Az yağlı yoğurt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve çocuklar onun süslü haline bayılır. Daha çok lezzet ve besleyici değer eklemek için yoğurdu küçük yumuşak meyvelerle karıştırıp çubuk krakerle dondurabilir, bu sağlıklı atıştırmalıkla istediğiniz zaman çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz.

5- Patates;  İçindeki A ve C vitaminleri, B6 ve folik asitle patatesler günlük tükettiğimiz sebzelerin en besleyicilerinden biridir.

6- Yerfıstığı ezmesi;  Çocukların favorisi ve çok amaçlı bu besin içerisinde bir çok protein ve lif bulunduruyor. Değişik şekillerde servis etmek için mini wafflelarla sandiviçler yapabilirsiniz. Ekmeğe sürmek yerine mısır ve pirinç patlağına da sürebilir ya da yoğurt ve bögürtlenle de karıştırıp dondurulmuş bir şekilde servis edebilirsiniz.

7- Yumurta;  Bir yumurta çocuğunuzun günlük alması gereken protein ihtiyacının %75ini karşılar. Haşladığınız bir düzine katı yumurtayı buzdolabınızda 1 hafta tutabilirsiniz. Ya da aceleniz varsa geceden yaptığınız omleti lezzetli bir ekmeğin içine koyup sabah bu süprizi yolda yemesi için çocuğunuza sunabilirsiniz!

8- Humus; Nohut ezmesinden yapılan humus çocuklar için mükemmel bir sos. Cezbedici lezzeti ve bir sosa göre olan fazla yoğunluğuyla etrafa bulaştırmadan yenilebilmesi için çok ideal! İçinde folik asit, B6 vitamini ve demir bulunduran humus; taze kesim sebzelerle tam buğday ekmeğine çok yakışır. Eğer sandviçten farklı bir şey servis etmek istiyorsanız çocuğunuzun önüne tuzsuz krakerler ve direk humusu koyarak ona bandıra bandıra yiyeceği eğlenceli bir atıştırmalık saati yaşatabilirsiniz!

9- Armut;  Her mevsim ulaşılabilirliği ve zengin fiber deposuyla armut bir çok değişik lezzetli seçeneğe sahip. Konserve ya da taze armutları az yağlı köy peyniriyle karıştırabilir ya da çocuğunuzun beslenme çantasına taze sıkmış olduğunuz armut suyunu koyabilirsiniz! Okul sonrası atıştırmalığı olarak 3 kolay malzemeden oluşan armutlu krepleriniz çocuğunuzun bayılacağı bir sunum olacaktır!

10- Karışık atıştırmalık; Sağlık ve enerji deposu kuruyemişleri, tam buğday mısır gevreklerini, krakerleri, muz kurusunu ve patlamış mısırı bir kasede karıştırın. Kuruyemişler magnezyum, demir ve çinko gibi mineraller içerir, diğer malzemelerin de besleyiciliğiyle hazırlanan bu atıştırmalık çocuğunuz yerken size bile keyif verecek. İster bu tarifi deneyin isterseniz kendi lezzetli kombinasyonlarızı yapın!

11- Kuru üzüm;  Potasyum, lif ve içinde bulundurduğu vitaminlerle kuru üzüm son derece yararlı bir besindir.

12- Domates;  Çocuğunuz domatesin, kavun, çok az limon ve elmayla hazırlanan bu karışıma bayılacak! Domatesten gelen likopenle, kavundan gelen A ve C vitaminleri ve elmadan gelen liflerle bu lezzetli ve sağlıklı atıştırmalık tam şampiyonların ağzına layık!