Sağlıksız Beslenmenin Riskleri

Prof. Dr. Mustafa Tayar, çocuklarınız için sağlıksız beslenmenin risklerini siz Pozitif Anneler için açıkladı.

Hepimiz çocuklarımız için en iyi okullar, en iyi öğretmenlerin peşindeyiz. Çocuğumuza okul seçerken gösterdiğimiz duyarlılığı, okullarında verilen yemek ve kantin hizmetlerinde de göstermeliyiz. Okulun ismi ne kadar büyük olursa olsun mutlaka yemek hizmetlerini sorgulayın. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz okul yemekhane ve kantinlerinin kontrolsüz, kalitesiz ve daha da önemlisi sağlıksız ürünlerin satıldığı mekânlar haline geldiği gözden kaçan bir gerçek.

Beslenme ve sağlık söz konusu olduğunda hangi yaş grubunda olursa olsun çocuklar toplumun birinci derecede duyarlı (risk) grubunu oluşturmaktadırlar. Zira “çocuk” bir yandan bakıma ve korunmaya muhtaç bir birey, diğer yandan ülkelerin geleceğini oluşturacak güçlü bir potansiyeldir. Çocukların beslenmesi, sağlıklı olması ve eğitilmesi birbirini tamamlar şekilde sağlanabilirse çocuklar, ülkelerin güvenilir, mutlu ve güçlü yarınları olabilir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın dengeli beslenme ve hijyen konularında bilgilendirilmesi ile; güvenilir gıda temini ve tüketiminin sağlanması, toplumsal bilincin oluşturulmasına katkıda bulunulması, sağlıklı genç nesil ile geleceğimizin teminat altına alınması sağlanmış olur.

Sağlıksız beslenmeye karşı tedbirlerin artırılması gerekir. Kola ve renkli, renksiz gazozlar artık çoğu ailelerin olmazsa olmaz içeceği haline gelmiştir. Sofraya oturulunca bardaklara su,süt ,meyve suyu yerine asitli içecekler dolduruluyor. Aileler bu tür alışkanlıklarından vazgeçme kararlılığını göstererek çocuklarının ve böylece de ülkenin geleceğinin çürütülmesini önlemelidirler. Çocuğunuza verebileceğiniz en büyük zarar, onu devamlı bir kola veya asitli içecek bağımlısı yapmanızdır. Bu kötü alışkanlıktan onu korumanızın en sağlam yolu ise evinize bu tür asitli içecekleri sokmamaktır. Renkli içecekler, her gün alınan, yemek masasının devamlı içeceği olmamalıdır. Bazılarının yaptığı gibi, buz gibi asitli içeceği kafaya diktikten sonra çocuğuna “aman yavrum sen içme” diyenlerden de olmamalısınız. Unutmayın, evde çocuk varsa sofranızda devamlı bulunması gereken tek içecek; su olmalıdır.