Sakral Gamze

Yenidoğanlarda sakral gamze oluşumunun genellikle genetik faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bebeklerin kuyruk sokumunda bulunan genellikle bir fındık büyüklüğünde olan sakral gamze, bazı çocuklarda etrafı kıl kaplı iken bazı çocuklarda sadece çukur şeklindedir. Bilimsel olarak kanıtlandığı üzere sakral gamze genetik bir deformasyondur. Herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkması çok düşük ihtimaldir. Bu sebepten dolayı sakral gamzesi olan bebeklerin mutlaka bir çocuk doktoruna muayene ettirilmesi ve doktorların tavsiyesine harfiyen uyulması gerekmektedir.

Genellikle yeni doğan sakral gamzesi olan bebeklerde 6 aylık iken yapılan testler ile bebeğin omuriliğinde ya da kuyruk sokumunda herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı belirlenir. Bu sebeple en kısa sürede bu gamzeler incelenmeli ve sebebi kesin olarak bulunmalıdır.

Çoğu hastalarda sakral gamze altında yatan ciddi bir rahatsızlık bulunmamaktadır. Bebekler ileriki hayatlarında kuyruk sokumunda bulunan bu gamze ile yaşamına devam edebilmektedirler. Ancak ciddi omurilik rahatsızlığı olan yenidoğan bebeklerde mutlaka cerrahi müdahale gereklidir. Uzman doktorların koyduğu tespit üzerine bebeğin omurilik gelişimi tamamlanmadan ya da belli bir süre geçtikten sonra ameliyat şart olabilmektedir.