Sezaryen Doğumun Farkları

Yapılan araştırmalara göre, isteğe bağlı (zorunlu haller dışarısında) olarak sezaryen doğan bebeklerin, normal doğan bebeklere göre, dört kat fazla solunum problemi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bebekler, akciğerlerin olgunlaşmasına yardım eden doğum sancısı esnasındaki, hormonal ve fizyolojik değişimlerden mahrum kalabilmektedir. Erken gerçekleştirilen sezaryen ise daha yüksek risk taşımaktadır. 37 haftalık hamileliklerde yaklaşık dört kat, 38 haftalık hamileliklerde üç kat artan ve hamileliğin 39’uncu haftada doğumda ise iki kat artan risk oluşabilmektedir.

Peki sezaryen doğumla normal doğum arasındaki farklar nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Normalde doğum kanalından geçerken göğüs kafesi baskıda kaldığı için sıvı boşaltılacakken sezaryenle doğan bebeklerde bu sıvı akciğerde kalır. Genel olarak sezaryenle doğan bebekler daha çok yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalırlar.

2- Sezaryenle doğan bebeklerin çocukluk çağında astım olma riski daha yüksektir.

3- Sezaryenle doğanların obezite riski daha yüksektir.

4- Diyabet açısından da daha yüksek risk taşıyabilirler.

5- Sezaryenle doğan bebeklerde doğum travması riski bulunmaktadır.

6- Elli bebekten biri doktorların bistürisi ile yaralanıyor, tedavi gerekmeksizin düzelse de travma yaşanbilmektedir.

Kaynak: https://www.babycenter.com/0_c-sections-giving-birth-by-cesarean-section_160.bc#articlesection9

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.