Sigara ve Alkolün Hamilelikte Etkileri

Sigara dumanının içerdiği nikotin, zift, karbon monoksit ve zehirli diğer birçok maddenin direkt olarak solunum yollarına, akciğerlere ve kana geçmesi ve tüm organlara yayılmasıyla başta solunum sistemi, kalp ve damar sistemi olmak üzere vücudun tüm organlarına zararlıdır.

Hamilelik döneminde içilen ve maruz kalınan sigara dumanı sadece sizin için değil, bebeğiniz için de son derece tehlikelidir. Çünkü;

 

1- Erken doğuma sebep olabilir.

2- Bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerini sekteye uğratarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına neden olabilir.

3- Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile hamilelerde tansiyon yükselebilir. Bu durumda bebeğin beslenmesi etkilenebilir.

4- Bebeğin ana rahminde ani ölümüne sebep olabilir.

5- Bebek daha anne rahmindeyken plasenta zamansız ayrılabilir ve bu tehlikeli boyutlarda kanama yaratabilir.

6- Akciğerlerin yeterli gelişmemesi sonucu bebek doğduktan sonra solunum sıkıntısı yaşayabilir.

7- Doğumdan sonra süt miktarını yetersizleştirebilir.

8- Doğum esnasında açılması gereken su kesesi olması gereken zamandan çok önce açılabilir ve bu bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olabilir.

Hamilelik döneminde kullanılan alkolün ise bebeklerde zihinsel veya bedensel rahatsızlık yaratma riski oldukça yüksektir. Hamilelik döneminde içeceğiniz en hafif alkol dahi bebeğinize büyük zararlar verebilir. İşte bunlardan bazıları;

Erken doğum veya düşüğe sebep olabilir.

Bebeklerin standartların çok altı ağırlıklarda doğmasına neden olabilir.

Fetal Alkol Sendromu denilen, hamilelik sırasında alkole maruz kalan çocuklarda doğumsal ve zihinsel bozukluklara yol açabilir.

Bebeğin gelişimini engelleyip, kalp ve beyin sistemlerinde rahatsızlıklar yaratabilir.

Zeka geriliği ve bedensel eksiklikler yaratabilir.