Sınav Kaygısını Azaltmanın 9 Yolu

Ocak ayı demek çocuklar için dönem sonu sınavlarının gelmesi demek. Çoğu zaman çocuklar, sınav kaygısını azaltamayıp, başarılı olabilecek seviyede olsalar da çeşitli çevresel ve psikolojik faktörlerden sınavlarını başarısız geçirmektedir.

İşte sınav kaygısını azaltmanız ve başarılı bir sınav geçirebilmek için tavsiyelerimiz;

 

1- Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanılması mühimdir. Sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.

2- Protein, uyanık kalmayı ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlamakla beraber, beyin hücrelerinin çalışmasında önemli rol oynar. Bu nedenle özellikle kahvaltılarda protein ağırlıklı beslenilmelidir.

3- Sınavlardan önce, yeterince güvenilir olmayan ve temiz olduğundan emin olunmayan yerlerde yemek yemekten kaçınılmalıdır.

4- Çocuğunuzun geleceği konusundaki endişelerinizi onlara yansıtmanız onlarda baskı yaratır.

5- Beden dili ve ses tonu ile verdiğiniz mesajlara dikkat etmeniz, üzerlerindeki baskıyı azaltır.

6- Sizin sadece sınav sonucu ile aşırı meşgul olmanız, çocuğunuzun da bu yönde kaygısını arttırır.

7- Sorumluluğunu bilen ve sınavlara yeterince hazırlanan çocuklarınıza, sizin uyarılarınız, onlarda sadece daha fazla kaygı yaratır.

8- Sizin için değil kendi için başarılı olmasını öğütlemeniz çocuğunuzun özgüveni için önemlidir.

9- Sizin sevginizi kazanmanın yolunun, akademik başarılarla sınırlı olmadığını göstermelisiniz.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.