Sınav Öncesi Beslenme İçin 7 İpucu

Üniversite öğrencileri için sıkıntılı ve stresli bir dönem olan Vize Sınavı günleri başladı. Sınav öncesi beslenmenin de önemi arttı.

Peki sınav öncesi nasıl beslenilmelidir? Sizin için sıraladık;

1- Sınav öncesi günlerde dışarıda yemek yemeyin. Özellikle tavuk, mayonez gibi çabuk bozulan gıdalardan kaynaklanan gıda zehirlenmeleri hem sınav öncesi size ciddi sağlık problemleri yaşatabilir hem de sınava girmenizi engelleyebilir.

2- Sınavdan bir akşam önce kızartma türü ağır ve yağlı yemeklerden kaçının.

3- Taze sebze, yağsız et, salata, meyve tüketin.

4- Sınav günü mutlaka kahvaltı yapın. Strese dayalı canınız bir şey istemeyebilir; ancak az da olsa kahvaltınızı yapın. Süt ya da taze sıkılmış meyve suyu, tam buğday ekmeği, haşlanmış yumurta, 1-2 tatlı kaşığı pekmez, 4-5 adet zeytin, domates, salatalık, biber, maydanozdan oluşan besleyici ve hafif bir kahvaltıyı tercih etmeniz doğru olacaktır.

5- Sınav sırasında şekerim düşüyor diyerek basit karbonhidratlar çok tüketmeyin. Bunlar kan şekerini geçici olarak yükseltir; ancak insülin salg­ısını da tetikleyeceğinden kan şekerinin düşmesine neden olarak sınav başarınızı olumsuz etkileyebilir.

6- Kuru üzüm, kuru kayısı, ceviz, fındık, badem gibi sağlıklı besinleri tercih edin.

7- Yanınıza mutlaka su alın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.