Sınavlardan Önce Nasıl Beslenilmeli?

Okul çağındaki çocuklar, sınavların öncesinde aşırı stresli olabilirler. Stres ve heyecan, insan vücudunun enerji tüketimini arttırmaktadır. Bundan dolayı vücut daha çok besine ihtiyaç duyar. Fakat stresten dolayı çocukların iştahları kapanabilir. Sınavlarda hiçbir besin başarıyı tek başına etkilemese de çocukların, özellikle bu günlerde beslenme kurallarına uymaları, sınav başarıları bakımından oldukça önemlidir.

Peki sınavlardan önce ve sınav günleri nasıl beslenilmelidir? Sizin için sıraladık;

– Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanılması mühimdir. Sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.

– Sınavlardan önce, yeterince güvenilir olmayan ve temiz olduğundan emin olunmayan yerlerde yemek yemekten kaçınılmalıdır.

– Sınavdan bir gece önce yağlı ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.

– Sınavdan bir gün önce kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinlerle, lif ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

– Ders çalışırken; şeker, cips, kuruyemiş, gazlı içecekler gibi besinler yerine süt, yoğurt, meyve suyu, taze meyve, havuç, salatalık gibi sebzeler ve kuru meyveler tercih edilmelidir.

– Sınav öncesi ve sınav esnasında, kuru üzüm, kuru erik, kuru incir gibi A ve C vitaminlerinin zengin olduğu meyvelerin tercih edilmesi önemlidir.

– Protein, uyanık kalmayı ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlamakla beraber, beyin hücrelerinin çalışmasında önemli rol oynar. Bu nedenle özellikle kahvaltılarda protein ağırlıklı beslenilmelidir.

– Tuz tüketimi azaltılmalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.