Soğuk Havalarda Beslenme

Soğuk havaların artık iyice hissedilmeye başladığı şu günlerde yeterli ve dengeli beslenme, Pozitif Anneler ve çocuklar için önemlidir. Kış aylarında kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirildiğinden dolayı, fiziksel aktivite yoğunluğunda azalma olacaktır. Bu nedenden dolayı kilo bakımından dengesiz artışlar olabilir. Aynı zamanda soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar bakımından da şartların diğer aylara nazaran daha müsait olmasından dolayı, bağışıklık sistemini de güçlendirmek gereklidir.

Peki soğuk havalarda anne ve çocukların beslenmeleri nasıl olmalıdır? Sizin için sıraladık;

Mümkünse her gün bol meyve ve sebze tüketin. Vücut direncini arttırmak için, vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınması gereklidir. Bağışıklı sistemi için A ve C vitamini bakımından zengin; havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz, portakal, mandalina, elma gibi gıdalar önemlidir.

Yeterli sıvı tüketimi bir başka önemli etkendir. Günde en az 2-2.5 litre su içmeyi ihmal etmeyin ve çocuklarınız da tükettiğinden emin olun.

E vitamini soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi gıdalar E vitamini bakımından zengindir.

Kış aylarında güneş ışıklarından mahrum kalınır. Bu sebepten vücut için gerekli olan D vitaminini karşılamak için, özellikle kış aylarında bol bol balık tüketilmelidir.

Kışın genellikle yağlı yiyeceklere eğilim artar fakat bu son derece yanlıştır. Özellikle margarin tarzı katı yağlardan kaçının.

Şekerli besinler yerine, gerekli karbonhidratı sağlamak için, kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tahıl ürünlerini tüketin. Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırmak için, posa içeriği yüksek kuru baklagillerin tüketilmesi önerilir.

Çocuklarınıza kereviz, ıspanak, pırasa gibi kış sebzelerini erken yaşlarda sevdirmeye çabalayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.