Soğuk Havalarda Nasıl Beslenilmelidir?

Yeni mevsim düzenine alışamayan vücutlar, gribal hastalıklar başta olmak üzere çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabilmektedir. Bu hastalıkların önüne geçebilmek de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçmektedir. Sağlam vücut direnci ise mevsimine uygun ve sağlıklı beslenmeyi gerektirmektedir.

Peki soğuk havalar ve hastalıklardan korunmak için nasıl beslenilmelidir? Sizin için sıraladık;

1- Soğuk havalarda beslenmeyle ilgili en sık yapılan hataların başında yetersiz su tüketimi gelir. Sıcak içecek alternatifleri su tüketiminin geri plana atılmasına yol açar. Unutulmamalıdır ki kahve ve çay gibi sıcak içecekler, kesinlikle suyun yerini tutmaz, tersine vücudun daha fazla su kaybetmesine neden olur. Böylece vücutta daha çok su ihtiyacı oluşur. Yetişkin bir insan günde en az 1,5 litre su tüketmelidir.

2- Yaz mevsiminden sonbahara geçişte insan vücudunda ciddi bir direnç kaybı yaşanabilir. Vücutta halsizlik ve yorgunluk hali görülmeye başlanabilir. İlerleyen süreçte ise soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar artar. Tüm bu sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için bağışıklık sisteminin yaşanabilecek gribal hastalıklara karşı kuvvetlendirilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin güçlendirmek için de vitamin ve mineral bakımından zengin et, süt, sebze, meyve ve tahıllardan oluşan gıdalar ile beslenilmelidir.

3- Vücut sağlığı için antioksidan özelliği taşıyan gıdalar da büyük önem taşır. Çünkü antioksidan gıdalar, birtakım ciddi rahatsızlıkları önlerken, vücuda girmeye çalışan mikropları da engeller. Bu yiyecekler, vücutta zaten var olan mikropların vereceği zararların da önüne geçerek onların vücuttan atılmasını sağlar.

Çocukların kış aylarında karşılaşabileceği tehlikeler nelerdir ve ne gibi önlemler alınabilir?” yazımızı okudunuz mu?

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.