Sosyal Fobi ve Yenmenin 6 Yolu

Çocuğumuz, topluluk içerisinde bakışlar ona dönünce konuşmaya utanıyorsa ve bunun gibi bir çok çekingenlik durumları yaşıyorsa, sosyal fobi oluşmuş olabilir. Zeki olmalarına karşın, okulda dahi başarılarını sergileyemeyen bu çocukların, sonraki yaşlarda depresyon, panik atak, madde bağımlılığı hatta intihara kadar uzanan birçok olumsuz durumla karşı karşıya gelinebilinmektedir.

Anne, babaların çok kaygılı karakterde olması, çocukta etraftan her an bir tehlike ile karşılaşabileceği duygusunu uyandırabilir. Ya da yaşanan bir hastalık, konuşma bozukluğu, vücuttaki şeklen bozukluk, rencide edilme, taciz edilme de yine çocuğun sosyal hayattan izole olmasında ve toplum önünde ciddi panik yaşamasında etkili olabilmektedir.

Peki sosyal fobiyi yenmek için neler yapılabilir? Sizin için araştırdık;

1- Öncelikle çocuğun çekingenliğinin nedenlerini fark etmek gerekir ve mutlaka bir uzmanla beraber hareket etmek gereklidir.

2- Onu hiç bir şey için zorlamayın ve çocuğunuza çekingen ya da utangaç olduğunu söylemeyin.

3- Bir ortamda çekingenliği sürdüğü müddetçe kızmayın ya da çok fazla üzerinde durmayın. Ortama alışması için zaman verin.

4- Anne babanın ya da çocukla yakından ilgilenen kişilerin kaygılı, çekingen davranışları, çocuğun huzursuzluğunu arttıracaktır. Sizlerin yabancılarla rahat iletişime geçmeniz, çocuğunuzun için iyi bir model olacaktır.

5- Çocuğunuzun güvenli ortamlarda sürekli yeni deneyimler edinmesini sağlayın ve aşama aşama daha kalabalık ortamlara girmesine ortam sağlayın.

6- Çocuğunuzu aşırı korursanız, sorumluluk almasını engellersiniz. Korkularından uzaklaşmasına, bu sebepten de sosyal kaygısının daha da büyümesine yardımcı olursunuz.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.