Sporun Çocuk Gelişimine Katkısı

Almanya’da yapılan bir deneyde çocuklarda sporun etkisi araştırılıyor. 10’ar kişilik 2 grup seçiliyor. Birinci gruba 3-5 yaş arası jimnastik, 5-7 yaş arası yüzme, 7 yaş üzerinde voleybola yönlendiriliyor. Diğer 2. gruba ise karma spor dalları uygulanıyor. İki grubun ileride meslek hayatları incelendiğinde 2. gruptan bir çocuk muhasebeci olurken diğeri mali müşavir oluyor, aynı şekilde biri fabrikada işçi iken diğeri müdür oluyor. Yaş aralıklarına göre uygun spor dallarına yönlendirilen çocuklar diğer gruba göre hep bir makam yukarıda oluyor. Çocuğunuzu spora yönlendirirken bu bilgileri aklınızın ucunda tutmanızı öneririz.

Spor yapmak;

Özgüveni arttırır,

Boş zamanlarının olumlu yönde değerlendirilmesini sağlar,

Çocukların sosyalleşmesine olumlu etkisi vardır,

Çocukluk çağında karşılaşılan davranış bozukluklarının giderilmesinde tedavi edicidir.

Liderlik özelliklerini pekiştirir,

Başarı duygusunu erken yaşta tattırır,

Zararlı madde ve alışkanlıklardan uzak durulmasını sağlar.

Peki çocukları hangi yaşlarda, hangi spor dallarına yönlendirmelisiniz? Sizin için hazırladık;

2-4 yaş grubu; Küçük yaşlarda bir spor dalı tercihi yapmak yerine, koşma, yakalama, zıplama gibi temel hareketleri yapabilecekleri oyunlar tercih edilmelidir. Bu amaçla bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama gibi eğlenceli aktiviteler yaptıralabilir.

4-6 yaş grubu; Bu yaşlarda deneyimli kişiler eşliğinde yüzme ve jimnastiğe başlanabilir. 3 ve 2 tekerli bisiklet sporu için de uygun yaşlardır.

6-10 yaş grubu; Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis, yüzme gibi sporlarla ilgili temel eğitime başlanabilecek yaşlardır. Bu sporları yaparken ki amaç, hangisini daha çok seveceğine karar vermek, atletik bir vücut altyapısı oluşturmak ve el-göz, hareket koordinasyonunun gelişimini sağlamak olmalıdır.

10 yaş ve üzeri; Daha önceki yaşlarda başlanan sporları daha organize ve profesyonel olarak yapmaya devam edilebilir. Bunların yanı sıra; atletizm, güreş ve küreğe de başlayabilirler.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.