Takıntı Okul Başarısını Etkiliyor

Takıntı, okul çağındaki çocukların duygusal ve sosyal yaşantısında pek çok soruna neden olabiliyor.

Sınav sorularını en az 3 defa kontrol etmesi, okul yolunda bir hayvanla karşılaştığında eve gelip elini yüzünü yıkayıp yeniden yola çıkması, ödevini yaptığını bildiği halde tekrar tekrar kontrol etmesi ya da okuldaki merdivenleri saymadan çıkarsa ailesinin başına kötü bir şey geleceğine inanması gibi takıntılı davranışlar, çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkiler ve hayatlarını oldukça zorlaştırır.

Peki bu takıntı ve belirtileri nelerdir?

1- Çocuklarda görülen başlıca takıntılar, kötü bir şey olacak düşüncesi, hastalık bulaşacağı korkusu, simetri, yasak, şiddet içerikli düşünceler, kendine ya da sevdiklerine zarar verme korkularıdır.

2- En zorlandıkları şeyler ise yıkanma, sıralama, biriktirme, düzenleme, tekrar tekrar düşünme, kontrol etme ve kaçınma davranışlarıdır.

3- Takıntılı davranışlar çocuklarda sanıldığından çok daha fazla görülmektedir. Bu nedenle Pozitif Annelerin ve öğretmenlerin çocuklara güven verici, anlayışlı davranması gerekir. Çünkü ancak bu şekilde çocuklar sıkıntılarını söyleme konusunda rahat olacaklardır.

4- Çok küçük yaştaki çocuklar içinse durum biraz daha farklıdır. Konuşamadıkları için kendilerini ifade etmekte zorluk çekerler, zihinlerinde sürekli tekrarlayan düşüncelerin bir hastalıktan kaynaklandığını anlayamazlar. Bu yüzden daha uyanık ve dikkatli olmalıdırlar.

Bunun psikolojik bir hastalık olduğu unutulmamalı ve erken teşhisin öneminin farkında olunmalıdır.