TEOG’da Başarı Sağlamak İçin 10 Tavsiye

8. sınıflar için liseye giriş aşamasında ilk adım olan ve 26 – 27 Kasım’da yapılacak TEOG sınavı, artık gençliğe adım atmış olan çocuklar için büyük önem taşımakta.

TEOG’a sayılı günler kala, siz Pozitif Anneler ve sınava hazırlanan çocuklarınız için tavsiyeler hazırladık.

İşte başarılı bir sınav geçirmek için tavsiyelerimiz;

1- Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanılması mühimdir. Sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.

2- Protein, uyanık kalmayı ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlamakla beraber, beyin hücrelerinin çalışmasında önemli rol oynar. Bu nedenle özellikle sınav sabahında protein ağırlıklı beslenilmelidir.

3- Sınav sabahı alınan ılık bir duş, hem stresi azaltır hem de kan akışını hızlandırarak, vücut hücrelerinin tam kapasite çalışabilmesine yardım eder.

4- Sınavdan en az iki gün önce, yeterince güvenilir olmayan ve temiz olduğundan emin olunmayan yerlerde yemek yemekten kaçınılmalıdır.

5- Çocuğunuzun geleceği konusundaki endişelerinizi çocuklarınıza yansıtmanız onlarda baskı yaratır.

6- Beden dili ve ses tonu ile verdiğiniz mesajlara dikkat etmeniz, sınava hazırlanan çocuklarınızın üzerlerindeki baskıyı azaltır.

7- Sizin sadece TEOG sonucu ile aşırı meşgul olmanız, çocuğunuzun da bu yönde kaygısını arttırır.

8- Sorumluluğunu bilen ve sınavlara yeterince hazırlanan çocuklarınıza, sizin katı uyarılarınız sadece daha fazla kaygı yaratır.

9- Sizin sevginizi kazanmanın yolunun, akademik başarılarla sınırlı olmadığını gösterin.

10- Çocuklarınıza sizin için değil, kendileri için başarılı olmasını öğütleyin.